Best Greek Pirates
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


Best Greek Pirates
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σιμαντικοί κανόνες

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2010

Σιμαντικοί κανόνες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σιμαντικοί κανόνες   Σιμαντικοί κανόνες EmptyΠεμ Ιουν 10, 2010 5:36 am

Οδηγίες

1. Γράφουμε με μικρά γράμματα και όχι κεφαλαία εκτός και να θέλουμε να τονίσουμε μερικές λέξεις.

2. Γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι αγγλικούς (greeklish).

3. Πριν ανοίξουμε ένα νέο τόπικ, ελέγχουμε μήπως υπάρχει ίδιο ή παρόμοιο. Επίσης αν δεν ξέρουμε σε ποια ενότητα να το ανοίξουμε ρωτάμε administrator ή κάποιον moderator.

4. Δεν βγαίνουμε από το θέμα ενός τόπικ.

5. Οι αναρτήσεις μας (post) δεν πρέπει να έχουν υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, συκοφαντικό, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό περιεχόμενο ή προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή.

6. Δεν απαντάμε επί προσωπικού, αλλά κάνουμε άμεσα report ποστ που είναι υβριστικά για το άτομο μας

7. οι υπογραφές είναι μην είναι πολύ μεγάλου μεγέθους, να μην περιέχουν υβριστικούς χαρακτηρισμούς και να μην εξάπτουν πολιτικά ή ποδοσφαιρικά ήθη και πάθη.

8. Μόνο οι mod χρησιμοποιούν τον κόκκινο χρώμα

9. Δεν χρειάζεται να κάνουμε quote το μήνυμα του αμέσως προηγούμενου στην απάντησή μας.

10. Όταν θέλουμε να κάνουμε quote κάποιο προηγούμενο μήνυμα δεν χρειάζεται να βάζουμε ολόκληρη τη δημοσίευση, αλλά κρατάμε περίπου μια φράση στην αρχή, κατόπιν αποσιωπητικά (…) και μια περίπου γραμμή από το τέλος της προηγούμενης δημοσίευσης π.χ.

Θέλω να κάνω quote την παρακάτω δημοσίευση:
«φίλε μια χαρά τα λες. Και το ΄χουν κάνει κατευθυνόμενη μόδα γιατί όσοι έχουν (όλη νεολαία και όχι μόνο) πρώτον, φακελώνονται από μόνοι τους και δεύτερον αποπροσανατολίζονται εσκεμμένα από όλους αυτούς που επίσης δεν θέλουν να μορφωθούμε και να είμαστε φερέφωνα καθενός.
Όσον αφορα το "Ο καθένας μπορεί να λεει οτι θελει, διατυμπανιζοντας οτι αυτο ειναι σωστο" έχω να πω ότι ο καθένας βγάζει στο κλαρί την προσωπική ζωή του(αυτά που τον βολεύουν και αυτά που θέλει).Κάνει τον άνθρωπο πιο εγωκεντρικό αφού ό,τι και να κάνει θα "πρέπει" να το δημοσιεύσει (είτε είναι φωτό,είτε βίντεο είτε οτιδήποτε άλλο).
Είσαι εξαρτημένος σκεφτόμενος ότι πρέπει να μπω να δω το προφίλ μου.
Πολύ σωστά λες "οι περισσοτεροι κανουν φιλους που ουτε καν τους ξερουν, απλα ειναι θεμα κοινωνικοτητας υποτιθεται".Εγώ θέλω να πω όλοι και όχι οι περισσότεροι.Και μάλιστα είναι καμάρι να λες έχω 1000 φίλους(τους οποίους ούτε ένα καλημέρα ούτε καν μέσω του fb).
Τέλος λες ότι "υποτιθεται οτι οποιος δεν ειναι στο fb δεν ειναι in!".Εδώ φαίνεται άριστα ο μιμητισμός που υπάρχει.Έχω ακούσει άτομα να μου λένε έκανα fb επειδή έχουν όλοι οι άλλοι και άλλα τέτοια που όταν τα ακούς λες ειμαί πολύ πίσω και ας κάνω fb μήπως και μπορώ να γίνω σαν όλους τους άλλους.Και να φανταστείτε ότι εγώ ζω στην επαρχία.Αν ζούσα σε καμιά μεγαλούπολη τα πράγματα σίγουρα θα ήταν πολύ χειρότερα.»

Κάνω το εξής: μετά το quote κρατάω την αρχή και το τέλος και βάζω αποσιωπητικά :
«φίλε μια χαρά τα λες……Αν ζούσα σε καμιά μεγαλούπολη τα πράγματα σίγουρα θα ήταν πολύ χειρότερα.»
Έτσι θα είναι πιο όμορφα και πιο εύκολα να τα διαβάσουμε.

11. Δεν χρειάζεται να κάνουμε quote σε video ή εικόνες.

12. Ψαχνουμε πρώτα αν υπάρχει ανάλογο τοπικ με αυτο που σκεφτήκαμε να ανοιξουμε, εάν δεν υπάρχει τότε το ανοίγουμε,εάν υπάρχει τότε συνεχίζουμε στο τοπικ που υπάρχει.

13. Η Αναλογία Games/titles left bar(τα προσφατα τοπικ στην αριστερή μπάρα) πρεπει να ειναι 3/25 max. Aρα τα Games (π.χ 3 λεξεις,Φωτονουμερα,Take three) συνολικα δεν πρεπει να ειναι πάνω απο 3.

14. Oι Moderators εχουν το δικαίωμα να σβήνουν post ,που οι ιδιοι θεωρούν οτι παραβαίνουν κάποια απο τα παραπάνω, χωρίς να ενημερώσουν γιατι το έκαναν.

15. Οι Moderators εχουν το δικαίωμα να αποκλείσουν κάποιον απο το live chat , απο τη στιγμή που οι ίδιοι θεωρούν οτι το αυτό μέλος δεν ακολούθησε τα παραπάνω ή τους κανόνες του live chat.

Οι παραπάνω κανόνες μπορεί να τροποποιηθούν ή να προσθεθεί κάποιος κανόνας χωρίς να έχει ανακοινωθεί προηγουμένως η αλλαγή αυτη, το νημα αυτο ειναι εμφανές συνέχεια στα μέλη και μπορούν να ενημερώνονται για τις αλλαγές διαβάζοντας το.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://greek-pirates.forumgreek.com
 
Σιμαντικοί κανόνες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Best Greek Pirates :: Τα νέα των Πειρατών :: Κανόνες Λειτουργίας-
Μετάβαση σε: